Welcome to the Czech Smart City Cluster

  • Čeština
  • English

Prague3 on the way to Smart City

Portfolio Image

Project Description

Praha 3 se hlásí k chytrým městům

Schválením materiálu „Praha 3 na cestě k chytrým městům“ se hlásí do společnosti měst jsou Brno, Písek, Pardubice, nebo Ostrava. Oficiální tisková zpráva doslova říká:

„Trojka se díky tomu přidává k řadě měst v západní Evropě, kde už dynamický přechod k chytrým městům reálně probíhá. Současný moment je klíčový zejména v tom, že se schválením materiálu zastupiteli Praha 3 od pouhých myšlenek a úvah o možných chytrých „zlepšovácích“ života ve městě definitivně posunula k provedení konkrétních návrhů. Hrdí můžeme být i na to, že se Praha 3 díky tomuto kroku stala jednou z prvních v České republice, která se odvážila touto cestou vydat.“

Smart City vnímají na Praze 3 jako komplexní řízení a plánování města, jehož hlavním nástrojem je použití moderních přístupů řízení a nejnovějších inteligentních technologií. To vše především ve jménu usnadnění a komfortu života všech občanů městské části. Smart City ale také může šetřit přírodu, energie a prostředky obce i občanů.

Jsem rád, že se nám podařilo na Zastupitelstvu koncepci schválit. Jsem dlouhodobě přesvědčen, že moderní technologie, které používáme třeba v počítačích či telefonech, mohou zásadně zlepšit život v naší městské části. Těší mne, že můj názor sdílí i mí kolegové v čele radnice. Čeká nás sice ještě mnoho práce při samotné realizaci moderních „zlepšováků“, ale důležité je, že jsme se konečně prvním krokem vydali po cestě do „chytré“ budoucnosti,” říká místostarosta Alexander Bellu, který je od samotného začátku garantem celé vize chytrého města.

První projekty by měly být realizovány v průběhu let 2016 a 2017. V plánu jsou například veřejné dobíjecí stanice, elektrobus, parkovací senzory, městský eshop, funkci elektronického úředníka, nebo energetický monitoring. MČ Praha 3 ve spolupráci s UCEEB (ČVUT) již od listopadu loňského roku připravovala „Koncepci Praha 3 na cestě ke Smart City“, která byla zveřejněna začátkem léta.

Kontakt na zpracovatele:
Michal Kuzmič, koordinátor pro oblast Smart Cities
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, České vysoké učení technické v Praze
Třinecká 1024, 273 43 Buštěhrad
t: +420 773 070 447
e: michal.kuzmic@cvut.cz |w: www.uceeb.cz

Project Details